Pazartesi, Şubat 22, 2021
Faydalı BilgilerSağlık

D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

d vitamini eksikliği

Bir çok hastalığın temel sebeplerinden olan D vitamini eksikliği ülkemizde ve dünyada oldukça sık görülmektedir. Kalsiyum’un emilimini artıran ve kemik gelişimini destekleyen D vitamini, iskelet sistemi ve dişlerimiz için oldukça önemli.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği, hiç tahmin edemeyeceğiniz şekillerde ortaya çıkmaktadır. Tabi ki Türkiye’ deki doktorlarımızın henüz bu konu ile ilgili bilgileri güncellenmiş değil. Dünyada bu konuda bir çok çalışma gösteriyor ki, d vitamini eksikliğinin bedensel ve zihinsel olarak bir çok hastalığa sebep olduğu kanıtlanmış durumda. D vitamini  70-100 ng/ml aralığında olmalı. Düşük seviyelerde seyreden eksiklik bir çok rahatsızlığa sebep olabilir.

Güneş ışığından yeterince faydalanamıyorsanız. Vücudunuzda d vitamini eksikliği olabilir. Vücudunuz bu vitamini üretebilmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyuyor.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliğinin bir çok belirtisi olabilir. Bu sebeplerden en çok görülenleri sizler için derledik.

Kas zayıflığı

D vitamini sinir sistemini güçlendiren bir vitamindir. Eksikliği kas zayıflığına ve kas ağrılarına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalarda d vitamini yüksek seviyelerde olan kişiler, spor yaptıktan sonra daha az yorgunluk hissettiği tespit edilmiştir.

Kemik Zayıflığı ve Kemik Ağrısı

Yapılan araştırmalarda kemik ağrısı şikayeti olan 150 kişinin %96’sının D vitamini seviyesinin çok düşük olduğu tespit edilmiştir.

Depresyon

Klinik araştırmalarda d vitamini eksikliğinin depresyona sebep olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kadınların d vitamini eksikliği yüzünden depresyona girme riskinin erkeklere oranlar 2 kat fazla olduğu tespit edildi.

Ani Ruh Hali Değişikliği

D vitamini, serotinin salgılanmasında etkilidir. D vitamini eksikliği olan kişilerde sık sık kızgınlık, üzüntü, kaygı, ankisiyete ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar tespit edilmiştir. Yeterli seviyede d vitamini alımı bir çok rahatsızlığınızın üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Diğer Belirtiler

Bu belirtiler yanında vücudunuzda farklı belirtiler de gözlemlenebilir. Bu tip durumlarda doktorunuza başvurarak d vitamini seviyenizi ölçtürebilir. Doktorunuzun uygun göreceği d vitamini takviyesini alabilirsiniz.

  • Fazla Kilo
  • Bağırsak Problemleri
  • Fazla terleme, özellikle baş bölgesinde
  • Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)
  • Diş ve diş eti rahatsızlıkları
  • Sebebi bilinmeyen alerjik reaksiyonlar

D Vitamini Takviyesi

D vitamini seviyeniz düşük ise doktorunuzun önereceği d vitamini takviyesini kullanabilirsiniz. Doktorunuz  d vitamini seviyenize göre hap yada iğne olarak d vitamini takviyesi verebilir. Ayrıca d vitaminin faydaları başlıklı yazımızdan faydalarını öğrenebilirsiniz.

Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz..

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.