Salı, Şubat 23, 2021
Faydalı BilgilerSağlık

Çiğ Bademin Faydaları

Çiğ Badem Faydaları

Çiğ Badem, içerdiği yüksek kaliteli yağ asitlerinden dolayı kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir kalkan görevi yapmaktadır. İçerisindeki yağlar sağlıklı yağlar olduğu için diyetlerinizde de kullanabileceğiniz çiğ badem tam bir enerji ve vitamin deposudur. Çiğ Bademin Faydaları adlı yazımızda detaylıca size aktarıyoruz.

Çiğ Bademin Faydaları

Çiğ badem, demir, potasyum, çinko, E Vitamini ve bir çok mineral açısından zengindir. İçerdiği amigdalin(C₂₀H₂₇NO₁₁) maddesini içerdiği ve bu maddenin kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bilim çevreleri tarafından savunulmaktadır. Ayrıca Koenzim Q10 ve Omega 3 seviyesi oldukça yüksek olduğu için kalp-damar rahatsızlıklarından korumak ile birlikte yaşlanma sürecini yavaşlatır ve daha genç bir cilt için cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olur. Eğer kolesterol seviyeniz yüksek ise badem tüketebilirsiniz çiğ badem kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Zayıflamak İçin Çiğ Badem

Kalp dostu olan çiğ bademin faydaları sadece bununla sınırlı değil. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda görüldü ki çiğ bademin faydaları arasında zayıflatma da olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre aynı tür diyeti yapan kişilerin listelerine günlük 15 adet çiğ badem eklendi ve kişilerin daha iyi kilo kaybı yaşadıkları gözlemlendi.

Çiğ bademin protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin olması daha uzun süre tok tutmaktadır. Yapısı sert olduğu için daha fazla çiğnemeden dolayı çiğneme hissini tatmin ediyor. Yüksek lif oranı sayesinde bağırsak hareketlerini de arttırmaktadır.

Diyabet Hastaları İçin Çiğ Badem

Çiğ Badem, diyabet rahatsızlığı olan kişiler için çok fazla önerilmektedir. Yemeklerden sonra kan şekeri dalgalanmasını düzeltebilme işlevi olduğu için doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Çiğ Bademi Nasıl Tüketmeliyiz?

Öncelikle bademi satın alırken çiğ, yani kavrulmamış ve tuz eklenmemiş olmasına dikkat ediniz. Ara öğünlerinizde 15 adet tüketebilirsiniz. Yanına şekersiz olması koşulu ile istediğiniz içeceği ekleyebilirsiniz. Ama az yağlı süt yanına çok yakışıyor 🙂 15 li küçük paketler halinde çantanıza koyup ara öğünlerinizde yiyebilirsiniz.

Eğer bademin kabuklarını yemek istemiyorsanız. Bademleri 1 saat kadar suda beklettiğinizde kabukları daha kolay şekilde soyulacaktır. Çiğ bademin faydaları arasında meyvenin yanında yenildiğinde meyvelerin glisemik indeksini düşürmüş olursunuz. Bu sayede vücuda alınan şeker oranını da düşürmüş olusunuz.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.